15 kwietnia-Temat: Każdy się czegoś boi- wiersz Joanny Kulmowej.
-
Zapisz temat lekcji w zeszycie.
-
Pisemnie wyjaśnij znaczenie podanych wyrażeń frazeologicznych:
- najeść się strachu,
- strach ma wielkie oczy,
- podszyty strachem,
-budzić w kimś strach,
- przezwyciężyć strach,
- nie taki diabeł straszny, jak go malują.
3. Przeczytaj lub wysłuchaj przy użyciu SłUCHAPKI (do pobrania dla uczniów na
www.sluchapka.gwo.pl) wiersz Joanny Kulmowej „Nie mów, że się nie boisz”, w podręczniku str. 249. Zapisz w zeszycie odpowiedzi na pytania:
a) Kim jest podmiot liryczny w wierszu?
b) Do kogo się zwraca osoba mówiącą, czyli kto jest odbiorcą („ty” lirycznym)?
c) Co jest tematem wypowiedzi lirycznej (czyli o czym mówi)?
4. Omów budowę wiersza (zwrotki, wersy, rymy)- pisemnie.
5. Przepisz uzywając kolorów definicję anafory- ramka ze str. 250.
6. Wypisz anafory z wiersza Joanny Kulmowej. Proszę w miarę możliwości o dołączenie na zdalną lekcję na platformie Zoom. Masz 2 możliwości. Klikać przed godziną 11-tą w link zaproszenia, które na klasowym mejlu zamieszczę i wtedy na komputerze po podaniu mejla i wpisaniu imienia z pierwszą literą nazwiska bez pobierania programu się zalogujecie na spotkanie. W smartfoniemożecie też się logować
7. Wykonaj ustnie zad.4 str.250.
8. Praca domowa do odesłania fotografie lub scany do 18 kwietnia: zeszyt ćwiczeń- temat: Anafora, zad.1-4 str.78-80. Proszę o przesłanie zdjęć wykonanej czytelnej pracy do oceny.
16 kwietnia
Temat: Jan Kasprowicz „O śpiących rycerzach w Tatrach”- poznajemy treść i przesłanie legendy.
-
Przeczytaj tekst „O śpiących rycerzach w Tatrach”, str.250-253. ( wysłuchaj przy użyciu SłUCHAPKI)
-
Określ elementy świata przedstawionego: kto, komu i o czym opowiada (zad.1 str.253)- ustnie.
-
Przepisz do zeszytu definicję legendy ze str.153.
-
Uzasadnij, że opowieść górala jest legendą- wykonaj zad.2 str.253.
-
Wykonaj zad. 3 str.254.A.Przepisz do zeszytu odpowiedź na pierwsze pytanie:
„Czytelnicy żyjący na przełomie XIX i XX wieku mogli odczytać legendę jako nawiązanie do sytuacji politycznej, w której znalazła się Polska. Był to czas, kiedy nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy. Mimo wielu lat utraty niepodległości zaborcom nie udało się zniszczyć naszego narodu. Polacy- jak legendarni śpiący rycerze- przebudzili się, by odzyskać wolność. W 1918 roku, po zakończeniu pierwszej wojny światowej Polska odzyskała niepodległość”.
B. Zredaguj własną odpowiedź na drugie pytanie z zadania 3 i zapisz w zeszycie. Proszę w miarę możliwości o dołączenie godznie 8:00 na zdalną lekcję na platformie Zoom.
6. Wykonaj zad. 4 str. 254. Odpowiedz na lekcji na platformie ZOOM lub prześlij, redagując e-mail do nauczyciela lub w załączniku. Nie musisz rysować tabeli, sformułuj wypowiedź w notatce ciągłej.
17 kwietnia-Temat: Rodzaje orzeczeń w zdaniu.
-
Zapisz temat lekcji w zeszycie.
-
Obejrzyj ponownie film" Podmiot i orzeczenie"(jeśli masz możliwość), klikając w link:
https://www.youtube.com/watch?v=9Emx39cDa2c
-
Ustnie wykonaj zadania 1-3 ze stron 254-255 z podręcznika. Pisemnie wykonaj zadanie 4 ze str. 255.
-
Proszę w miarę możliwości o dołączenie na zdalną lekcję na platformie Zoom. Masz 2 możliwości. Klikać przed godziną 10-tą w link zaproszenia, które w klasowym mejlu zamieszczę.
-
Pisemnie w zeszzycie wykonaj zadania5-7 ze str. 256 oraz ułóż 2 zdania z orzeczeniami imiennymi, z różnymi łącznikami w odpowiedzi na pytanie-"Kim będziesz za 10 i za 25 lat?". Jeśli pochwalisz się, jak poprawnie wykonałeś, dostaniesz na żywo za aktwność plusa na lekcji, lub wyslij e-mailem w czasie lekcji.
Małgorzata Knafel