piątek 26 Cze 2026

Szukaj

Skąd bierze się węgiel? Spotkanie przedszkolaków z górnikiem.

Dnia 4 grudnia obchodzimy Dzień Górnika potocznie zwany Barbórką. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę w kopalni, pani Ania Najda zaprosiła do naszego przedszkola górnika, pana Marka Kaweckiego, który pracował przez wiele lat w kopalni Knurów – Szczygłowice. Nasz gość ubrany był w piękny, galowy mundur, a na jego czapce, czyli na czako, lśnił czarny pióropusz. Kolory pióropusza uzależnione są od rangi górnika. Pan Marek opowiedział przedszkolakom o codziennej pracy górników, o maszynach górniczych oraz o roboczym i galowym stroju. Zaprezentował i omówił przeznaczenie różnych rodzajów węgla oraz sposób ich wydobycia. Podczas spotkania dzieci miały możliwość zobaczyć i dotknąć prawdziwych atrybutów górniczych, takich jak: czako (nakrycie głowy), lampę górniczą, linę stalową i wyrównawczą. Wysłuchały dziecięcych wierszy czytanych gwarą śląską. Na zakończenie Agatka i Mikołaj w imieniu wszystkich przedszkolaków bardzo serdecznie podziękowali panu górnikowi za przybycie, wręczając drobny upominek. Dopełnieniem ciekawego spotkania było wykonanie pamiątkowych zdjęć z górnikiem. Dziękujemy serdecznie panu Markowi za poświęcony czas, zaangażowanie, a także za upominki oraz słodycze podarowane przedszkolakom.

Jolanta Wołoszyn

Miękki, puchaty i taki z łatką – Pluszowy Miś

25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci, najwspanialsza przytulanka – PLUSZOWY MIŚ. Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija, bo: „Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś”.

            W naszym przedszkolu obchody „Światowego Dnia Pluszowego Misia” rozpoczęły się już w piątek 24 listopada 2023 roku. Każde dziecko przyszło tego dnia do przedszkola ze swoim „milutkim przyjacielem”, aby wspólnie bawić się i świętować. Gościem specjalnym był Miś Krzysio, który postanowił spotkać się z dziećmi i zaprosił je do wspólnej zabawy. Przedszkolaki bawiły się z Krzysiem przy piosenkach „Jadą, jadą misie”, „Pluszowy miś”, „O kochaniu misia”, „Ja jestem niedźwiadek” itp. Następnie złożyły przyrzeczenie, iż zawsze będą o misie dbały i je przytulały. Uwieńczeniem „Dnia Pluszowego Misia” była fotobudka, w której wszystkie dzieci zrobiły sobie zdjęcia. Kiedy dzieci wraz z paniami wróciły do swoich sal, czekały na nie, pyszne ciasteczka Lubisie. Tego dnia przedszkolaki zapoznały się z historią święta, z uwagą słuchały bajek o misiach, trafnie odgadywały zagadki o nich, wykonały prace plastyczne, rysowały, malowały, wycinały, wyklejały swojego, ulubionego misia. Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwie, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami.

Jolanta Wołoszyn

Jesienne cudaki tworzą przedszkolaki!

Po raz kolejny na korytarzu naszego przedszkola można było podziwiać wspaniałą wystawę pt. „Wystawa wytworów z darów jesieni". Jesień to pora roku, która dostarcza nam wiele pomysłów. Jest źródłem inspiracji do wspólnych działań oraz zabaw, pobudza wyobraźnię i pozwala tworzyć artystyczne dzieła podczas jesiennych długich wieczorów. Wykorzystując dostępne dary jesieni tj. warzywa, owoce, kolorowe liście, żołędzie, kasztany i wszystko co kojarzy nam się z tą porą roku przedszkolaki wspólnie z rodzicami stworzyli fascynujące kompozycje przestrzenne. Powstałe dzieła ukazywały jesienne cudaki, panią jesień, stroiki, kasztanowe ludziki, sarenkę z dyni, owieczki z kalafiora i wiele innych ciekawych stworków.Wystawę zdobiły 32 prace przestrzenne, a każda z nich wykonana była z ogromną pomysłowością i starannością. Wszystkie dzieła cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród przedszkolaków, jak i wśród osób odwiedzających przedszkole. W podziękowaniu za pięknie wykonane dzieła, mali artyści zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami wręczonymi przez panią Dyrektor Dorotę Ciećko. Wszystkim przedszkolakom oraz rodzicom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i zachęcamy do udziału w kolejnych działaniach przedszkolnych.

Iwona Pankiewicz

Pokazy chemiczne Abrakadabra – czy magia istnieje?

16 listopada 2023 roku dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych miały możliwość uczestniczenia w pokazach chemicznych „Abrakadabra – czy magia istnieje?” prowadzonych przez panie chemiczki z mini LAB z Tomaszowa Lubelskiego. Panie zaprezentowały szereg ciekawych i bardzo efektownych doświadczeń chemicznych.Dzieci mogły obejrzeć takie eksperymenty, jak: kolorowe światła drogowe, lokomotywę, nadmuchiwanie balona za pomocą suchego lodu, efektowną mgłę, płonącą ławkę, zmienny świat barw itp.Wiele fascynacji dostarczyły dzieciom doświadczania, w których mogły aktywnie uczestniczyć. Prezentowane eksperymenty były widowiskowe, zaskakujące i kolorowe,wywołały zachwyt oraz uśmiech na twarzach przedszkolaków.

Jolanta Wołoszyn

Nasi wychowankowie na gali finałowej VI Edycji konkursu plastycznego „Kolory Niepodległości”

W dniu 15 listopada 2023 roku w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbyła się uroczysta gala podsumowująca VI Edycję konkursu plastycznego pt. „Kolory Niepodległości”, którego organizatorem był Poseł na Sejm RP Tomasz Zieliński, zaś współorganizatorami: Delegatura Zamojska Kuratorium Oświaty w Lublinie i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Honorowym patronatem konkurs objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Z ogromną dumą informujemy, że wśród grona laureatów byli również nasi wychowankowie:

-       w kategorii przedszkole: Mikołaj Koczułap z grupy „Biedronki”, Lena Gozdek z grupy „Wiewiórki” i Aleksandra Dąbrowska z grupy „Pszczółki”,

-       w kategorii klasy I – IV szkoły podstawowej: Nikola Rajtak z klasy III. 

Ich prace zostały nagrodzone i wyróżnione. Mikołaj i Lenka zajęli ex aequo drugie miejsce, Nikola trzecie, zaś Ola została wyróżniona.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Jolanta Wołoszyn

Czy jesteś dużym, czy małym przedszkolakiem - bądź dumny z tego, że jesteś Polakiem!

Kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci od najmłodszych lat ma szczególne znaczenie. Zadaniem przedszkola jest budzenie miłości do małej i wielkiej Ojczyzny przez umocnienie tożsamości regionalnej i narodowej. Dziecięcy patriotyzm to poznanie historii najbliższego otoczenia, symboli narodowych, wierszy, piosenek o charakterze patriotycznym czy regionalnym. Nasze przedszkole podejmuje szereg działań zmierzających do krzewienia patriotyzmu wśród dzieci. Dla upamiętnienia 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasi wychowankowie wzięli udział w Szkolnym Konkursie Recytatorskim ,,Jestem Małym Patriotą”. Przedszkolaki zaprezentowały się z jak najlepszej strony wykazując się wysokim talentem recytatorskim. Troje dzieci otrzymało tytuł laureata (Gabriel Sochan z grupy „Misie”, Aleksander Józefczuk z grupy „Biedronki”, Ignacy Maliszewski z grupy „Pszczółki”), dwoje zostało wyróżnionych (Agata Najda i Bianka Kiszczyńska z grupy „Wiewiórki”). Nagrodę Specjalną Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pana Tomasza Zielińskiego otrzymała Anastazja Dmitroca z grupy „Żabki”.Nasi wychowankowie wzięli również udział w VI Edycji konkursu plastycznego „Kolory Niepodległości”,wykonując ciekawe prace.Wszystkie zawierały elementy patriotyzmu, ze szczególnym uwzględnieniem symboli narodowych, czyli flagi i godła. Do etapu powiatowego zakwalifikowano prace: Mikołaja Koczułapa z grupy „Biedronki”, Leny Gozdek z grupy „Wiewiórki” i Aleksandry Dąbrowskiej z grupy „Pszczółki”. Prace naszych przedszkolaków zostały nagrodzone i wyróżnione. Mikołaj i Lenka zajęli ex aequo drugie miejsce zaś Ola została wyróżniona, co jest dla nas powodem do dumy.Dnia 15 listopada 2023 r. podczas gali finałowej konkursu „Kolory Niepodległości”w Zamościu dzieciom zostały wręczone nagrody i dyplomy. W przededniu Narodowego Święta Niepodległości przedszkolaki wzięły udział w uroczystości szkolnej, na której to laureaci konkursu recytatorskiego, Anastazja i Ignacy zaprezentowali swoje wiersze.O symbolicznej godzinie 11.11 cała społeczność przedszkolna odśpiewała hymn Polski w ramach akcji MEN „Szkoła do hymnu”, której celem było zachęcenie dzieci do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych. W tym dniu podczas zajęć edukacyjnych dzieci utrwaliły wiadomości na temat symboli narodowych, wydarzeń historycznych, tak ważnych dla naszej Ojczyzny, historii swojej miejscowości, słuchały polskich legend, pieśni. 13 listopada 2023 roku dzieci z najstarszych grup wiekowych obejrzały eksponaty zgromadzone w Sali Regionalnej, wzbogacając w ten sposób wiedzę o życiu i pracy mieszkańców naszego regionu w minionych latach.

15 listopada 2023 roku odbyła się przedszkolna akademia, poświęcona 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w odświętnie udekorowanej sali zebrały się dzieci ze wszystkich grup z opiekunami,pani dyrektor Dorota Ciećko, pan sekretarz Marian Szałapski oraz rodzice „Biedronek”, aby wspólnie świętować ten wyjątkowy dla Polaków czas. Po odśpiewaniu hymnu narodowego wszyscy z powagą i w dużym skupieniu obejrzeli program artystyczny przygotowany przez dzieci z grupy „Biedronki”. Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenki. Uroczystość miała na celu rozwijanie wśród wychowanków naszego przedszkola poczucia przynależności narodowej, pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał biało - czerwoną flagę, symbol polskości. Następnie głos zabrała pani dyrektor, a potem pan sekretarz, dziękując dzieciom za wspaniały występ oraz pouczającą lekcję historii i patriotyzmu.

Podniosły nastrój, który towarzyszył temu wydarzeniu, pozwolił wszystkim obecnym poczuć prawdziwą dumę z tego, że są Polakami.

Jolanta Wołoszyn