piątek 26 Cze 2026

Szukaj

Czy jesteś dużym, czy małym przedszkolakiem - bądź dumny z tego, że jesteś Polakiem!

Kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci od najmłodszych lat ma szczególne znaczenie. Zadaniem przedszkola jest budzenie miłości do małej i wielkiej Ojczyzny przez umocnienie tożsamości regionalnej i narodowej. Dziecięcy patriotyzm to poznanie historii najbliższego otoczenia, symboli narodowych, wierszy, piosenek o charakterze patriotycznym czy regionalnym. Nasze przedszkole podejmuje szereg działań zmierzających do krzewienia patriotyzmu wśród dzieci. Dla upamiętnienia 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasi wychowankowie wzięli udział w Szkolnym Konkursie Recytatorskim ,,Jestem Małym Patriotą”. Przedszkolaki zaprezentowały się z jak najlepszej strony wykazując się wysokim talentem recytatorskim. Troje dzieci otrzymało tytuł laureata (Gabriel Sochan z grupy „Misie”, Aleksander Józefczuk z grupy „Biedronki”, Ignacy Maliszewski z grupy „Pszczółki”), dwoje zostało wyróżnionych (Agata Najda i Bianka Kiszczyńska z grupy „Wiewiórki”). Nagrodę Specjalną Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pana Tomasza Zielińskiego otrzymała Anastazja Dmitroca z grupy „Żabki”.Nasi wychowankowie wzięli również udział w VI Edycji konkursu plastycznego „Kolory Niepodległości”,wykonując ciekawe prace.Wszystkie zawierały elementy patriotyzmu, ze szczególnym uwzględnieniem symboli narodowych, czyli flagi i godła. Do etapu powiatowego zakwalifikowano prace: Mikołaja Koczułapa z grupy „Biedronki”, Leny Gozdek z grupy „Wiewiórki” i Aleksandry Dąbrowskiej z grupy „Pszczółki”. Prace naszych przedszkolaków zostały nagrodzone i wyróżnione. Mikołaj i Lenka zajęli ex aequo drugie miejsce zaś Ola została wyróżniona, co jest dla nas powodem do dumy.Dnia 15 listopada 2023 r. podczas gali finałowej konkursu „Kolory Niepodległości”w Zamościu dzieciom zostały wręczone nagrody i dyplomy. W przededniu Narodowego Święta Niepodległości przedszkolaki wzięły udział w uroczystości szkolnej, na której to laureaci konkursu recytatorskiego, Anastazja i Ignacy zaprezentowali swoje wiersze.O symbolicznej godzinie 11.11 cała społeczność przedszkolna odśpiewała hymn Polski w ramach akcji MEN „Szkoła do hymnu”, której celem było zachęcenie dzieci do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych. W tym dniu podczas zajęć edukacyjnych dzieci utrwaliły wiadomości na temat symboli narodowych, wydarzeń historycznych, tak ważnych dla naszej Ojczyzny, historii swojej miejscowości, słuchały polskich legend, pieśni. 13 listopada 2023 roku dzieci z najstarszych grup wiekowych obejrzały eksponaty zgromadzone w Sali Regionalnej, wzbogacając w ten sposób wiedzę o życiu i pracy mieszkańców naszego regionu w minionych latach.

15 listopada 2023 roku odbyła się przedszkolna akademia, poświęcona 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w odświętnie udekorowanej sali zebrały się dzieci ze wszystkich grup z opiekunami,pani dyrektor Dorota Ciećko, pan sekretarz Marian Szałapski oraz rodzice „Biedronek”, aby wspólnie świętować ten wyjątkowy dla Polaków czas. Po odśpiewaniu hymnu narodowego wszyscy z powagą i w dużym skupieniu obejrzeli program artystyczny przygotowany przez dzieci z grupy „Biedronki”. Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenki. Uroczystość miała na celu rozwijanie wśród wychowanków naszego przedszkola poczucia przynależności narodowej, pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał biało - czerwoną flagę, symbol polskości. Następnie głos zabrała pani dyrektor, a potem pan sekretarz, dziękując dzieciom za wspaniały występ oraz pouczającą lekcję historii i patriotyzmu.

Podniosły nastrój, który towarzyszył temu wydarzeniu, pozwolił wszystkim obecnym poczuć prawdziwą dumę z tego, że są Polakami.

Jolanta Wołoszyn

W krainie bajek i baśni

Każdego roku w naszym przedszkolu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.To wyjątkowe i bardzo lubiane przez dzieci święto. I tym razem nie mogło być inaczej. 7 listopada 2023 roku nasi wychowankowie przybyli do przedszkola przebrani za swoich ulubionych bohaterów bajkowych, aby wspólnie świętować.Przedszkole przypominało niezwykłą bajkową krainę. Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia opartego na motywach baśni H.Ch. Andersena „Brzydkie Kaczątko” wystawionego przez dzieci z grupy „Pszczółki”, które zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie. Z ogromnym zaangażowaniem wcieliły się w grane przez siebie role. Dzieci ujęły zgromadzoną publiczność swoim wdziękiem i naturalną swobodą. Następnie głos zabrała pani dyrektor Dorota Ciećko, która podziękowała naszym młodym aktorom za świetny występ oraz życzyła wszystkim wspaniałej zabawy.

Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych. Zanim to jednak nastąpiło przedszkolaki odwiedziła tajemnicza postać mieszkająca w bibliotece pełnej baśni i bajek. Była to wróżka Małgorzata, która przyniosła równie tajemnicze jak ona sama koperty zaadresowane do poszczególnych grup. Wszyscy byli ciekawi, co skrywają owe koperty. Jak się okazało, były to zagadki i quizy dotyczące znajomości bajek.Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie poradziły sobie z zadaniami. W nagrodę wszystkie grupy otrzymały pamiątkowe dyplomy. Ten dzień był też okazją do zaprezentowania przez dzieci swoich bajecznych kostiumów. Wszystkie grupy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie na ściance przygotowanej specjalnie na tę okazję. Przedszkolaki bawiły się przy znanych przedszkolnych rytmach. To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości.Po obiedzie „Pszczółki” zaprezentowały przedstawienie również swoim Rodzicom, wzbudzając wśród najbliższych podziw i wzruszenie.

            Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.

Jolanta Wołoszyn

Przedszkolaki również pamiętają

Nasze przedszkole przyłączyło się do tegorocznej akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, którzy zapisali się w historii naszego kraju i regionu.

W ramach akcji 30 października 2023 roku przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną poświęconą pamięci Mieczysława Kosza, niewidomego muzyka, pianisty jazzowego i kompozytora pochodzącego z pobliskiej Antoniówki. Wybitnego, wrażliwego artysty, który zapisał się na stałe w historii polskiej muzyki jazzowej i wywarł ogromny wpływ na polską szkołę jazzu. Następnie wraz z opiekunami udały się na miejscowy cmentarz,by zapalić znicze i oddać hołd zmarłemu pianiście, oraz poległym podczas drugiej wojny światowej żołnierzom. Czas spędzony na cmentarzu był czasem refleksji i zadumy. To dla naszych przedszkolaków wspaniała lekcja historii oraz sposób na pielęgnowanie pamięci o ważnych postaciach i bohaterach naszej wolności.

Jolanta Wołoszyn

Nasze przedszkolaki na gali finałowej wojewódzkiego konkursu plastycznego „Razem dbajmy o czyste powietrze”

Konkurs plastyczny „Razem dbajmy o czyste powietrze” realizowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w ramach kampanii „Lubelskie dla środowiska” wspólnie z partnerami: Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie. Konkurs skierowany był do najmłodszych mieszkańców województwa lubelskiego i odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych:

  •  dzieci przedszkolne,
  •  uczniowie klas I-III szkół podstawowych.

Głównym celem konkursu było kształtowanie odpowiednich postaw, zachowań i działań proekologicznych związanych z ochroną powietrza wśród najmłodszej części społeczeństwa. Zadaniem uczestników było narysowanie, namalowanie lub wyklejenie prac inspirowanych tytułem konkursu. Wyzwanie okazało się bardzo ciekawe, ponieważ do organizatora wpłynęło ponad 1600 zgłoszeń. Wyłonienie regulaminowych laureatów było zatem ogromnym wyzwaniem! Nagrodzono 6 autorów najciekawszych prac. Dodatkowo wyróżniono 50 dzieci w każdej kategorii wiekowej. 

Nasze przedszkolaki – Leonard Godzisz i Hanna Mużacz znaleźli się w ścisłym gronie zwycięzców  i wraz z rodzicami 18 października 2023 r. wzięli udział w uroczystej gali wręczenia nagród. Wydarzenie miało miejsce w Lubelskim Centrum Konferencyjnym i rozpoczęło się o godzinie 16.30.

Zanim przystąpiono do wręczenia nagród, do zebranych przemawiał gospodarz spotkania – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, który wyraził radość z obecności przybyłych na galę dzieci i ich rodziców. Skierował do najmłodszych te oto ciepłe słowa: „Samorząd Województwa Lubelskiego i Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych zajmuje się wieloma bardzo nudnymi sprawami, a konkursy, które organizujemy dla was, drogie dzieci, są jednymi z najprzyjemniejszych zadań. Wasze prace są bardzo ciekawe, ponieważ przedstawiają województwo lubelskie widziane oczami dzieci, co było fantastycznym przeżyciem”. „Chcemy od najmłodszych lat – mówił Wicemarszałek - wpajać dzieciom i młodzieży troskę i odpowiedzialność za walory przyrodnicze województwa lubelskiego, bo to jest nasz skarb. Dzięki niemu rozwija się turystyka, żyjemy w pięknym, zdrowym województwie, spożywamy również najlepsze płody rolne, czego zazdrości nam cała Polska”. Przybyłym na galę laureatom serdecznie pogratulował. Podziękował także wszystkim dzieciom, które wzięły udział w tym konkursie oraz ich rodzicom.

Nagrody dzieciom wyróżnionym wręczali: Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych - Janusz Bodziacki oraz Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych – Paweł Łapiński. W czasie odbierania nagrody na ekranie można było zobaczyć pracę konkursową wyróżnionego w konkursie uczestnika.

Po wręczeniu nagród dzieci wzięły udział w zajęciach, z których dowiedziały się czym zajmuje się Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. Obejrzały prezentację pod tytułem „Przyroda wokół nas”, podczas której przedstawiciel Zespołu ciekawie i zarazem bardzo zabawnie opowiadał o zwierzętach, jakie można spotkać na terenie województwa lubelskiego. W czasie zajęć dzieci mogły wziąć do ręki przyniesione „pomoce dydaktyczne”. Były wśród nich np. pióra i skrzydła ptaków, gniazda, róg łosia.

 

Wydarzeniu towarzyszyła bardzo miła – serdeczna i uroczysta atmosfera, którą stworzyli wszyscy organizatorzy gali. To oni sprawili, że dzieci czuły się docenione, i że są na tym wydarzeniu najważniejszymi osobami. Były po prostu szczęśliwe. Aż szkoda było opuszczać to niezwykłe miejsce i ten niesamowity klimat. Niestety szybko zrobiło się późno i trzeba było wracać do domu. Miłą niespodzianką był poczęstunek przygotowany zarówno z myślą o dzieciach, jak i rodzicach.

Wielkim zaskoczeniem okazał się materiał w Panoramie Lubelskiej emitowany wieczorem o godzinie 21 tego samego dnia! Mogliśmy w telewizji zobaczyć i usłyszeć Leosia Godzisza!

 

Cóż my - rodzice Leosia i Hani - możemy powiedzieć po tym niezwykłym dniu? Na pewno tak wspaniałej ceremonii i niesamowitych wrażeń nie spodziewaliśmy się. Przeżyliśmy z naszymi dzieciakami wspaniałą przygodę! Dziękujemy pani Barbarze Tyrce, która czuwała nad wykonaniem prac konkursowych dzieci i bez której to wszystko nie miałoby miejsca.

Aneta Mużacz

„Jestem sobie przedszkolaczek…”

            19 października 2023r. odbyła się ważna uroczystość dla dzieci, które po raz pierwszy w tym roku szkolnym zawitały do naszego przedszkola. Wzięły w niej udział wszystkie przedszkolaki oraz zaproszeni goście: pani dyrektor Dorota Ciećko, pani wicedyrektor Alicja Polowiec i pan sekretarz Gminy Marian Szałapski. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” oraz „Hymnu Przedszkolaka”. Następnie swoje umiejętności zaprezentowały najmłodsze dzieci z grupy „Żabki”. Mali artyści z ogromnym przejęciem recytowali, śpiewali i tańczyli. Dla większości z nich był to pierwszy, tak ważny występ. Po nim, swoje umiejętności zaprezentowały dzieci z pozostałych grup: „Misie”, „Biedronki”, „Pszczółki” i „Wiewiórki”. Punktem kulminacyjnym uroczystego spotkania było ślubowanie. Po jego złożeniu pani dyrektor dokonała pasowania, dotykając ramienia przedszkolaka ogromnym ołówkiem. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały dyplomy. Po zakończeniu części oficjalnej pozowały do pamiątkowego zdjęcia, a w salach czekał na nie słodki poczęstunek.

Jolanta Wołoszyn

Jesień w plastyce

           

Przedszkolny konkurs plastyczny „Kolorowa jesień wokół nas” odbył się w październiku.

Cele:

  • rozbudzanie wyobraźnie i aktywności twórczej;
  • motywowanie dzieci do obserwacji otaczającej przyrody;
  • popularyzacja wiedzy o świecie przyrody;
  • wyzwalanie satysfakcji i radości płynącej z twórczości własnej;
  • dostrzeganie piękna jesiennej natury i możliwości wykorzystania darów jesieni jako materiałów plastycznych.

 

            W konkursie wzięły udział chętne dzieci z każdej grupy, które wykonały prace samodzielnie, stosując różne techniki oraz wykorzystując dary jesieni.

            Komisja w składzie: Mirosława Majdan, Monika Gozdek, Iwona Pankiewicz oceniła prace, biorąc pod uwagę: zgodność z tematem, oryginalność i pomysłowość, zastosowaną technikę, wykorzystane materiały przyrodnicze.

 

Przyznano wyróżnienia:

Grupa „Żabki”:

Anastazja Dmitroca

Rita Luchowska

Grupa „Misie”:

Marcelina Zielonka

Lena Chacia

Teodor Turkot

Grupa „Biedronki”:

Lena Miśkiewicz

Lena Guczma

Pola Wawrzusiszyn

Zofia Litwińczuk

Grupa „Pszczółki”:

Tobias Wardach

Aleksandra Dąbrowska

Ignacy Maliszewski

Róża Miśkiewicz

Grupa „Wiewiórki”:

Agata Najda

Bianka Kiszczyńska

Hanna Mużacz

Lena Gozdek

 

            Gratulujemy wszystkim dzieciom ciekawych pomysłów i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.

 

Ewa Kierepka