piątek 26 Cze 2026

Szukaj

Dzień Kolorowej Skarpetki w przedszkolu.

21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki. Sama data nie jest przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa – 3 (marzec).

W tym dniu nasze przedszkolaki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami, przyszły do przedszkola w skarpetkach nie do pary. Niepasujące do siebie skarpetki symbolizowały niedopasowane chromosomy. Na początku dzieci wysłuchały listu „Skarpetki Fredzi”, w którym wyjaśniła, jak ważny jest to dzień szczególnie dla osób dotkniętych chorobą. Następnie, słuchając bajki, poznały jej przygody, ucząc się przy tym szacunku, empatii i tolerancji wobec innych. Przedszkolaki wspólnie bawiły się przy utworze Marii Tomaszewskiej „Dzień Kolorowej Skarpetki”, nauczyły się krótkiej piosenki o skarpetce. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną: „Nasza wyjątkowa kolorowa Fredzia”.

Dzień Kolorowej Skarpetki stał się dla dzieci wspaniałą lekcją akceptacji, zrozumienia i życzliwości dla drugiego człowieka, a niedopasowane skarpetki symbolem tego, że tak naprawdę każdy z nas jest inny i wyjątkowy na swój sposób, każdy z nas ma swoje zdolności, zalety i wszyscy jesteśmy wspaniali.

„WSZYSCY JESTEŚMY RÓŻNI, LECZ TAK SAMO WAŻNI”.

Jolanta Wołoszyn

Musical „Alicja w Krainie Czarów”

W środę, 20 marca 2024 roku dzieci z grup: Pszczółki, Wiewiórki, Biedronki, Misie i Żabki wraz z opiekunami wybrały się do Tomaszowskiego Domu Kultury na musical pt. „Alicja w Krainie Czarów”. Spektakl wystawiany był przez Teatr Muzyczny Forte z Wrocławia. „Alicja w Krainie Czarów” to piękna opowieść o przygodach dziewczynki, która trafiła do magicznego świata. Dzieci wspólnie z bohaterką odbyły niezwykłą podróż do Krainy Czarów i przeżyły niezapomniane chwile wspólnej zabawy. W Musicalu zostały poruszone wartości edukacyjno-profilaktyczne z uwzględnieniem aspektu tolerancji. Dodatkowo zachęcał on do kulturalnego spędzania czasu, odciągając tym samym dzieci od złych nawyków oraz złych zachowań. Miał on również na celu poszerzanie i propagowanie kultury oraz przedstawienie uczestnikom dobrych wzorców. W Musicalu pojawiły się treści pokazujące dzieciom, jak wiele może nam dać otwartość na innych i jak cenne jest posiadanie osoby, która pomaga nam, gdy stajemy na rozdrożu. Przepiękna, barwna scenografia i kostiumy, gra świateł, muzyka oraz wspaniale role aktorskie, dostarczyły przedszkolakom niezapomnianych wrażeń.

Jolanta Wołoszyn

8 MARCA - DZIEŃ KOBIET

Dzień Kobiet jest szczególnym i wyjątkowym dniem, który obchodzą wszystkie kobiety na całym świecie. O tym dniu chłopcy w przedszkolu również pamiętają i składają najserdeczniejsze życzenia swoim koleżankom, a także wręczają im drobne upominki.

Tak też było i u nas. 8 marca 2024 roku nasze dziewczynki zostały mile zaskoczone przez kolegów. Chłopcy z grup: „Pszczółki” i „Wiewiórki” przygotowali dla nich wspaniałą niespodziankę. Pod czujnym okiem pań: Mirosławy Majdan i Ewy Kierepka wystąpili w montażu słowno – muzycznym. Były wiersze, piosenki i taniec dla wszystkich Pań i koleżanek. Nie zabrakło serdecznych życzeń skierowanych do kobiet, zarówno tych dużych jak i małych. Następnie chłopcy wręczyli każdej Pani różę a koleżankom własnoręcznie wykonane kwiaty.

Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech…

Jolanta Wołoszyn

STRAŻACY W AKCJI - Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny


Już po raz kolejny dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w Ogólnopolskim Strażackim Konkursie Plastycznym. Tematem przewodnim konkursu był udział straży pożarnych w działaniach związanych np. z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych i ekologicznych, akcjach ratowniczo-gaśniczych oraz udział we wszelkich innych wydarzeniach czy działaniach np.: zawodach strażackich. Do konkursu przystąpiły dzieci 5 i 6-letnie. Stosując najróżniejsze techniki przedstawiły własne wyobrażenia udziału straży pożarnych w działaniach ratowniczych. Do etapu powiatowego zakwalifikowały się prace Leny Smyk i Leny Guczmy z grupy „Biedronki”, Anny Jakimczuk i Róży Miśkiewicz z grupy „Pszczółki” oraz Agaty Najda z grupy „Wiewiórki”.

Miło nam poinformować, że w eliminacjach powiatowych praca Anny Jakimczyk zajęła II miejsce, a tym samym zakwalifikowała się do kolejnego etapu, wojewódzkiego.

We wtorek, 20 lutego 2024 roku odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i upominków licznemu gronu uczestników strażackiego konkursu plastycznego. Wręczenia dokonali: Wójt Gminy – Piotr Pasieczny, Przewodnicząca Rady Gminy – Kazimiera Mańdziuk, Komendant Gminny OSP – Piotr Pankiewicz, Inspektor d/s bezpieczeństwa – Marek Pasieczny oraz Dyrektor Szkoły – Dorota Ciećko. W uroczystym rozdaniu nagród brał też udział pan Łukasz Litwińczuk, który wykonywał zdjęcia uczestnikom konkursu.

Zwycięskie prace prezentujemy poniżej. Wszystkim małym artystom gratulujemy, a Ani życzymy dalszych sukcesów.

 

Jolanta Wołoszyn

Attachments:
Download this file (prace konkursowe.pdf)prace konkursowe.pdf[Prace konkursowe - STRAŻACY W AKCJI ]2162 kB

Babciu, Dziadku, dziękujemy!

„Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia,

Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”

 

Babcia i Dziadek każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Mają zawsze dla nich czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją ich dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuczęta są dla nich radością życia. Dlatego, w podzięce za ich wielkie serce, w dniach 24-26 stycznia oraz 14 lutego 2024 roku odbyły się w naszym przedszkolu uroczyste spotkania wnuków z Dziadkami.  Dzieciaki z każdej grupy pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi. W ten sposób podziękowały za trud włożony w ich wychowanie. Na koniec przedszkolaki obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi laurkami i upominkami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i brawami dziękowali za występy. To były naprawdę wyjątkowe uroczystości, pełne uśmiechu, radości, dumy i wzruszenia.

Jolanta Wołoszyn

Ferie w przedszkolu 2024

Czas ferii zimowych to czas wyjazdów, odpoczynku. Dla tych, którzy zostali na miejscu i uczęszczali do przedszkola nie zabrakło również atrakcji. Dzieci nie miały czasu na nudę. Każdy dzień był inny i przynosił nowe niespodzianki. Przedszkolaki spełniały się twórczo, czego efektem były wspaniałe prace. Brały udział w Spartakiadzie Sportowej, bo przecież ruch, to zdrowie. Zabawy ruchowe z elementem współzawodnictwa i zdrowej rywalizacji, pozytywnie oddziaływały na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne przedszkolaków. Była muzyka i tańce. Nie zabrakło szalonych zabaw, zagadek i wspaniałych zimowych opowieści. Zapamiętamy ten czas jako super zabawę, zabawę integrującą dzieci z naszego przedszkola.

Jolanta Wołoszyn