piątek 26 Cze 2026

Szukaj

Przedszkolaki z wizyta w Nadleśnictwie Tomaszów

12 października 2023 dzieci z naszego przedszkola złożyły wizytę w Nadleśnictwie Tomaszów w Arboretum przy ścieżce edukacyjnej „Siwa Dolina”, gdzie oglądały różne gatunki drzew i słuchały ciekawostek na temat lasu. Las i tematyka z nim związana nie były dzieciom obce. Bardzo dobrze wiedziały, jaką rolę w przyrodzie pełnią drzewa, skąd się biorą i jak należy zachowywać się podczas pobytu w lesie. Ciekawie przekazane informacje dotyczące natury na długo pozostaną w pamięci przedszkolaków. Dzień ten stał się doskonałą okazją do propagowania proekologicznych zachowań dzieci oraz zasad dbania o środowisko naturalne i kształtowania prawidłowych postaw wobec przyrody.

Jolanta Wołoszyn

W Stadninie pod Lasem

28 września „Pszczółki” a 5 października 2023r. „Wiewiórki” udały się do Dąbrowy Tomaszowskiej, gdzie korzystały z atrakcji dostępnych w Stadninie pod Lasem pod czujnym okiem pań wychowawczyń: pani Doroty Piróg i pani Barbary Tyrka, pani Iwony Pankiewicz oraz miejscowych pracowników. Pierwszą z nich była przejażdżka tramwajem konnym zaprzężonym w 2 konie: Bolka i Lolka. Było to niesamowite przeżycie, zwłaszcza, gdy konie przyspieszały. Dzieci podziwiały piękno okolicy i zachęcane przez pana woźnicę, radośnie śpiewały. Kolejną atrakcją była indywidualna przejażdżka na kucyku Katie. Przedszkolaki, w toczkach na głowach z dumą i odwagą dosiadały konika, a potem czule go głaskały. Dowiedziały się też, jak należy zachowywać się w stosunku do konia, by było bezpiecznie. Zabawy na placu zabaw (huśtawki, zjeżdżalnie, tyrolka, dmuchaniec) były tak intensywne, że pochłonęły resztę energii i należało uzupełnić siły pieczoną kiełbaską, pieczonymi ziemniaczkami i pysznym kompotem. Wspólny posiłek był ostatnim punktem programu. Dzieci, szczęśliwe i rozbawione, niechętnie opuszczały Stadninę, a w każdym razie z deklaracją, że na pewno tu wrócą. Czas spędzony razem z grupą był okazją do budowania pozytywnych relacji, kontaktu z przyrodą, pokonywania lęku, aktywnego i radosnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Barbara Tyrka

Przedszkolaki sprzątają dla Polski

W środę 4 października 2023 roku odbyła się kolejna, VI edycja ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy dla Polski”. Nasze przedszkole po raz kolejny wzięło udział w akcji. Głównym celem przedsięwzięcia była walka z zanieczyszczeniami w lasach, parkach, skwerach i innych terenach zielonych. Przedszkolaki zaopatrzone w rękawiczki i worki zbierały śmieci wokół przedszkola i szkoły. Poprzez udział w akcji udowodniły, że dbają o środowisko, które nas otacza oraz chcą żyć i bawić się w czystych miejscach bez śmieci i zanieczyszczeń.

Jolanta Wołoszyn

Świętujemy Dzień Chłopaka

 

„Każdy przedszkolak dobrze wie,

że kiedy wrzesień kończy się,

od najmłodszego aż po starszaka,

wszyscy świętują Dzień Chłopaka.”

 

30 września to wyjątkowa data w kalendarzu. Wszyscy chłopcy, starsi oraz młodsi mają wtedy swoje święto. W naszym przedszkolu uroczystość z okazji Dnia Chłopaka odbyła się 2 października 2023 roku. Świętowały wszystkie dzieci zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Tego dnia chłopcy mogli poczuć się wyjątkowo, gdyż koleżanki przygotowały dla nich moc niespodzianek. Po śniadaniu w całym przedszkolu rozbrzmiewały słowa piosenki „ Sto lat”. Dziewczynki wręczyły chłopakom własnoręcznie wykonane laurki, prezenty ufundowane przez rodziców oraz krawaty z napisem „Super chłopak”. Nie zabrakło też zdrowego i smacznego poczęstunku i wspólnych zabaw. Przedszkolaki tańczyły i śpiewały przy wesołej muzyce. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji i dobrej zabawy. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia. Wszystkim chłopcom składamy serdeczne życzenia!

Jolanta Wołoszyn

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK – SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W piątek 22 września 2023 roku w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji z Tomaszowa Lubelskiego. Mundurowi podczas spotkania zwrócili uwagę przedszkolaków, jak bezpiecznie dotrzeć do przedszkola będąc pieszym, rowerzystą czy pasażerem samochodu osobowego lub busa. Policjanci mówili jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię oraz przypomnieli o noszeniu elementów odblaskowych, co w znaczny sposób wpływa na poprawę bezpieczeństwa.

Spotkanie było również okazją do omówienia zasad, jakich należy przestrzegać na terenie przedszkola i wśród rówieśników. Policjanci zwrócili uwagę dzieci na zagrożenia, jakie mogą nieść przypadkowe kontakty z nieznajomymi. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały policjantów.

            Na koniec dzieci wręczyły funkcjonariuszom policji podziękowanie za ciekawą lekcję na temat bezpieczeństwa.

Jolanta Wołoszyn

20 września to wyjątkowa data …. DZIEŃ PRZEDSZKOLKA!!!

 Dzień Przedszkolaka jest obchodzony co roku 20 września. To dzień ustanowiony z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka w 2013 roku specjalną uchwałą, w której zapisano: „Doceniając wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka przyczyni się do popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej”.

            Z tej okazji w środę 20 września 2023 roku kolejny raz świętowaliśmy w naszym przedszkolu ten wyjątkowy dzień. Na dzieci czekało wiele niespodzianek i atrakcji. Obchody Dnia Przedszkolaka rozpoczęły się zaraz po śniadaniu. Wszystkie maluchy oraz starszaki ubrane na niebiesko zebrały się w sali zajęć korekcyjnych, gdzie w obecności pani dyrektor Doroty Ciećko odśpiewały hymn przedszkolaka oraz złożyły przyrzeczenie, iż będą starały się być wzorowymi przedszkolakami. Po tej części nastąpiło uroczyste nadanie nazw grupom. Następnie „Żabki”, „Misie”, „Biedronki”, „Pszczółki” i „Wiewiórki” wraz z paniami wyruszyły w barwnym korowodzie z balonami w ręku do GOK-u, aby tam kontynuować wspólne świętowanie. Po wypuszczeniu w górę baloników wypełnionych helem, do których doczepione były dziecięce życzenia przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy i tańców przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Był to dzień, pełen słońca, uśmiechów, emocji i niezapomnianych wrażeń.

            Idąc za słowami Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, życzymy wszystkim dzieciom, aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta!

Jolanta Wołoszyn