piątek 26 Cze 2026

Szukaj

Przegląd Piosenki Patriotycznej „PRZEDSZKOLAK MAŁY PATRIOTA”

Dnia 10 maja 2024 roku odbył się w naszym przedszkolu Przegląd Piosenki Patriotycznej, który poprowadził Oliwier Rajtak z grupy „Pszczółki”. Przegląd rozpoczął się od wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie przyszedł czas na prezentację piosenek patriotycznych przygotowanych przez nasze przedszkolaki. Na scenie wystąpiły dzieci z wszystkich grup: „Pszczółki”, „Wiewiórki”, „Biedronki”, „Misie” i „Żabki”. Mieliśmy okazję wysłuchać takich utworów, jak: „Mój dom”, „Polska”, „Jest taki kraj”, „Polak mały”, „Mały Polak, przedszkolak” i wiele, wiele innych pięknych piosenek. Przedszkolaki w dużym skupieniu i z ogromnym przejęciem śpiewały dla Polski. Celem przeglądu było rozwijanie uczuć patriotycznych, tożsamości narodowej oraz postawy przywiązania do kraju ojczystego, dostrzegania jego walorów i piękna, poznawanie jego historii, jak również popularyzacja utworów muzycznych o tematyce patriotycznej. Tej uroczystości przyglądała się pani dyrektor Dorota Ciećko, która z wielkim zachwytem podziwiała występy najmłodszych. Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Jolanta Wołoszyn

„Skąd się biorą produkty ekologiczne?’’

W roku szkolnym 2023/2024 dzieci 5 i 6-letnie wzięły udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne?’’.

Program został opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jego celem jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego, budowanie właściwych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych oraz promowanie zdrowego stylu życia. W ramach realizacji programu „Pszczółki”, „Misie” i „Biedronki” spotkały się z panią Justyną Karwańską, intendentką odpowiedzialną za żywienie dzieci w szkole i przedszkolu, przygotowywanie jadłospisów dla dzieci, a także robienie zakupów. Pani Justyna opowiedziała przedszkolakom o swojej pracy oraz przeprowadziła pogadankę na temat zasad zdrowego żywienia dzieci w wieku przedszkolnym, przedstawiła, jak powinien wyglądać codzienny jadłospis dziecka. Przedszkolaki zapoznały się z piramidą żywienia i zdrowego stylu życia dokładnie analizując poszczególne jej piętra. Następnie, obejrzały film ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne?’’, dzięki któremu poznały znaczenie zielonego prostokąta z białym liściem na środku, symbolu ekologicznych produktów spożywczych. Dowiedziały się, co to są produkty ekologiczne, na czym polega ekologiczna hodowla zwierząt, a także ekologiczna uprawa roślin. Po obejrzeniu filmu miały możliwość bezpośredniego odszukiwania znaczka ,,Ekoliścia’’ na produktach ekologicznych zakupionych przez nauczyciela i przyniesionych do przedszkola. Przedszkolaki nauczyły się „Piosenki o niezdrowym jedzeniu”, w której wymieniono wszystkie najbardziej popularne niezdrowe produkty dostępne dla dzieci. Rymowana humorystyczna forma piosenki pozwoliła szybko nauczyć się i zapamiętać czego warto unikać i jakie są konsekwencje tzw. „śmieciowego” jedzenia oraz poznać produkty, które mają dobry wpływ na zdrowie. Niech refren piosenki „Hej, hej raz i dwa – witaminy wolę ja!” stanie się mottem właściwego odżywiania od najmłodszych lat. Poza tym dzięki zorganizowanemu śniadaniu w postaci szwedzkiego stołu przedszkolaki miały możliwość samodzielnego przygotowania zdrowych kanapek. Realizując program ,,Skąd biorą się produkty ekologiczne?’’ dzieci dowiedziały się, dlaczego wybierać produkty ze znaczkiem ,,Eko’’, poszerzyły wiedzę na temat zdrowego żywienia, uświadomiły sobie rolę spożywania warzyw i owoców dla organizmu.

 

Warto już od najmłodszych lat rozwijać prawidłowe nawyki żywieniowe. Utrwalone przyzwyczajenia i nawyki decydują o późniejszym zdrowym stylu życia.

Jolanta Wołoszyn

Każdy przedszkolak dobrze wie, że palenie jest złe

W tym roku nasze przedszkole po raz kolejny przystąpiło do programu edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Program przeznaczony był dla najstarszych grup wiekowych dzieci 5 i 6-letnich. Jego celem było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony ich dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Realizując program „Biedronki”, „Pszczółki” i „Wiewiórki” obserwowały źródła dymu podczas wycieczki, następnie przelały swoje spostrzeżenia na papier, wykonując plakaty dotyczące źródeł dymu, ozdabiały postać Dinka, kolorowały kwiaty, poszukiwały tabliczek „zakaz palenia”. Przedszkolaki śpiewały piosenkę o zielonym Dinku.

            Ponadto został zorganizowany konkurs plastyczny „Czyste Powietrze wokół nas”. Komisja konkursowa w składzie p. Anita Jędruszczak, p. Iwona Hucik i p. Iwona Pankiewicz postanowiła wyróżnić prace następujących dzieci:

Z grupy „Biedronki”

  1. Alicja Wawrzusiszyn
  2. Antoni Litwińczuk
  3. Pola Wawrzusiszyn
  4. Sebastian Śrutwa
  5. Lena Guczma

Z grupy „Pszczółki”

  1. Leonard Godzisz
  2. Anna Jakimczuk
  3. Róża Miśkiewicz
  4. Aleksandra Dąbrowska
  5. Gabriela Burda

Z grupy „Wiewiórki”

  1. Mikołaj Klich
  2. Łucja Parus
  3. Nina Krajewska
  4. Krzysztof Kurzępa
  5. Lena Gozdek

Królewna Śmieszka i Ekoludki

Każdego roku 22 kwietnia na całym globie obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. To właśnie jest czas, aby zastanowić się, jak chronić nasz wspólny dom, naszą planetę – ZIEMIĘ! Z tej okazji przedszkolaki przypomniały, że każdy z nas może dbać o środowisko, a odpowiednimi działaniami i postawami możemy zapobiegać jego zanieczyszczeniu. Dzieci brały udział w licznych zajęciach nawiązujących do tego ekologicznego święta. Powstało wiele wspaniałych prac plastycznych. Uwieńczeniem obchodów Dnia Ziemi było przygotowane przez dzieci z grupy „Misie” pod kierunkiem pani Anity Jędruszczak przedstawienie pt. „Królewna Śmieszka i Ekoludki”. Inscenizacja opowiadała o królewnie, która z przerażeniem obserwowała zmiany w przyrodzie, pojawiające się wraz z obecnością strasznej macochy. Z pomocą królewnie przyszły Ekoludki, przywracając naturalne piękno jej królestwu. „Misie” zaprezentowały swoje umiejętności wokalne oraz recytatorskie przed liczną widownią, gdyż na uroczystość zostały zaproszone wszystkie dzieci z naszego przedszkola, nauczyciele, pani dyrektor i wicedyrektor oraz rodzice. Przedstawienie miało piękne i ważne przesłanie, aby dbać o planetę Ziemię i szanować przyrodę. Nasi mali aktorzy stanęli na wysokości zadania i pięknie odegrali swoje role. Wszystkim występ bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa oraz wiele pochwał.

Jolanta Wołoszyn

Muzyczna bajka „Mała rybka”

W dniach 5 i 12 kwietnia 2024 roku mieliśmy okazję gościć w naszym przedszkolu muzyczne małżeństwo: panią Anię i pana Wojtka Ślusarskich, czyli Krainę Dźwięków – Małą Akademię Muzycznej Przygody. Nasi goście zaprezentowali bajkę muzyczną „Mała rybka”, w której dzieci były nie tylko odbiorcami, ale jej twórcami poprzez śpiew, taniec i grę na instrumentach. Przedszkolaki wysłuchały muzycznej opowieści o rybce, wspólnie bawiły się wykorzystując różnorodne rekwizyty, grały na instrumentach perkusyjnych, tańczyły. To była niezapomniana muzyczna przygoda, która dostarczyła naszym wychowankom mnóstwo radości.

Jolanta Wołoszyn

Warsztaty plastyczne "Kartka wielkanocna"

Wysyłanie kartek świątecznych to bardzo stara tradycja. I chociaż dziś już trochę o niej zapominamy, to warto wysłać świąteczne życzenia do bliskich i przyjaciół, szczególnie na kartce wykonanej własnoręcznie. Dlatego w dniach 18-21 marca 2024 roku we wszystkich grupach przedszkolnych dzieci pod czujnym okiem pań: Iwony Pankiewicz, Moniki Gozdek i Anny Zielonka wykonywały kartki wielkanocne, wykorzystując do tego różne techniki plastyczne. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem pracowały, wykazując się dużą kreatywnością i inwencją twórczą. Wszyscy doskonale poradzili sobie z zadaniem i stworzyli jedyne w swoim rodzaju, unikatowe, małe dzieła sztuki, które z pewnością ucieszą bliskich.

Jolanta Wołoszyn