NIE MARNUJ ŻYWNOŚCI, PODZIEL SIĘ Z INNYMI
NIE MARNUJ ŻYWNOŚCI, PODZIEL SIĘ Z INNYMI to przewodnie hasło akcji zorganizowanej przez uczniów klasy I a w ramach realizacji programu Żyj smacznie i zdrowo. Celem akcji było zwrócenie uwagi na problem marnowania żywności w naszym kraju.
Pierwszym zadaniem do wykonania przez uczniów było wyszukanie informacji na temat problemu marnowania żywności. Następnie posiadając zasób niezbędnej wiedzy przygotowali audycję radiową na ten temat. Podczas audycji nadanej przez szkolne radio węzeł uczniowie zwrócili uwagę na problem dysproporcji w poziomie życia naszych rodaków. "W Polsce z powodu skrajnej biedy cierpi 2 mln osób. Trudno jednocześnie zrozumieć, że rocznie marnuje się 1.3 mld ton jedzenia" – mówili. Uczniowie zaprezentowali listę produktów spożywczych, najczęściej trafiających do kosza oraz przedstawili sposoby, chroniące przed marnotrawstwem. Na zakończenie dziewczyny zachęciły wszystkich słuchaczy do udziału w zbiórce żywności dla osób potrzebujących (uczniowie postanowili wesprzeć osoby bezdomne).
Aby dotrzeć do jak największej liczby osób, mogących wesprzeć akcję uczniowie przygotowali gazetkę klasową na temat problemu marnowania żywności oraz plakat. Wykonano również ulotki zachęcające do udziału w zbiórce żywności, które rozdawano podczas przerw w szkole oraz napotkanym osobom na ulicy.
Zbiórka żywności trwała od 24. do 31.03.2015 roku. Wśród darczyńców znaleźli się głównie uczniowie, nauczyciele i rodzice naszej szkoły.
01.04.2015 roku czteroosobowa reprezentacja uczniów z nauczycielem zawiozła zebrane dary i przekazała je podopiecznym Schroniska dla bezdomnych w Zamościu. W związku ze zbliżającymi się świętami do darów dołączono kartkę z życzeniami Wielkanocnymi.




27.03.2015r. gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów z Teatru Lalek „Pinokio” z Nowego Sącza. Artyści zaprezentowali dzieciom ekologiczny spektakl pt. „Zaczarowany las”, którego myślą przewodnią było hasło „Żyj z przyrodą w zgodzie”. Historia, którą dzieci obejrzały dotyczyła ochrony lasu przed złym działaniem człowieka. Opowiadała przygodę trzech chłopców, którzy spędzili dzień w lesie i nie potrafili uszanować lasu i jego mieszkańców, za co duch Lasu dał im solidną nauczkę. W bajce na szczęście zjawiła się Złota Rybka, która zmieniła zachowanie chłopców. Dynamiczna akcja oraz piękna scenografia wywołały uśmiech i duże zainteresowanie przedszkolaków. Po spektaklu dzieci chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami.
W czwartek, 26 marca 2015 r. w GOK-u, uczniowie naszego gimnazjum oraz szkoły podstawowej mieli możliwość wzięcia udziału w godzinnym koncercie przygotowanym przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Tomaszowie Lubelskim. Wszyscy mogli posłuchać utworów wykonywanych na instrumentach dętych oraz perkusyjnych. Tomaszowskiej młodzieży towarzyszyli nauczyciele ze szkoły muzycznej. Wśród młodych wykonawców wystąpiło dwóch uczniów z naszego gimnazjum: Dawid Kulik oraz Jakub Bartoszyński. Dawid grał na instrumentach perkusyjnych, natomiast Kuba zagrał na tubie. Koncert był bardzo interesujący, a wszyscy wykonawcy otrzymali gromkie brawa. Na zakończenie pan Sylwester Gumiela pochwalił zachowanie naszych uczniów oraz zachęcił do zapisania się do szkoły muzycznej.

Do konkursu na wykonanie ozdoby wielkanocnej przystąpiło 19 uczniów z klas I - III i przedszkolaków z Gminnego Przedszkola w Tarnawatce Tartaku i naszej szkoły. Uczestnicy złożyli 21 prac.









