Smaki naszego regionu czyli…prosto z młyna
W bieżącym roku szkolnym działalność Sali Regionalnej koncentrować się będzie na poznawaniu regionalnych sposobów wytwarzania zdrowej, opartej na tradycyjnych metodach i naturalnych produktach żywności. Wyruszymy więc na poszukiwanie miejsc, w których powstają smaczne, zdrowe produkty oraz ludzi, których pasją stał się ich wyrób.
Pierwsze wyjazdowe zajęcia z cyklu „Smaki naszego regionu” zaprowadziły nas do Młyna Gospodarczego w Tomaszowie Lub. Jest to jeden z niewielu istniejących w regionie młynów, opierający swą niszową działalność na produkcji na niewielką skalę czystych, zdrowych i pełnowartościowych produktów- mąk i kasz.
Nasza grupa gimnazjalnej młodzieży została przyjęta przez pana Arkadiusza Rybaczyńskiego, który w niezwykle ciekawy i wyczerpujący sposób opisał produkcję, urządzenia oraz zdrowotne zalety wytwarzanego tu szerokiego asortymentu: różnego rodzaju mąk, kasz, otrąb, płatków. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia wnętrza młyna i kaszarni, przyjrzenia się tradycyjnym i nowoczesnym urządzeniom, spróbowania świeżo uprażonej kaszy gryczanej. Na zakończenie młodzież wręczyła gospodarzowi młyna podziękowanie za ciepłe przyjęcie i kształcące spotkanie.
Mamy nadzieję, że ta pierwsza z cyklu wyprawa rozbudzi zainteresowanie uczniów i zachęci ich do udziału w kolejnych wyjazdach w poszukiwaniu regionalnych smaków i zapachów.
Uczniom towarzyszyły opiekunki Sali Regionalnej- p. Wiesława Pióro i Ewa Zieńko oraz p. Agnieszka Giera.



20 października 2017 r. odbyła się uroczystość pasowania dzieci z klas pierwszych na uczniów naszej szkoły. W uroczystości wzięli udział: dyrektor szkoły - pani Bernadeta Wołoszyńska, wicedyrektor szkoły - pani Dorota Ciećko, wójt naszej gminy - pan Piotr Pasieczny, sekretarz Urzędu Gminy - pan Marian Szałapski, rodzice pierwszoklasistów oraz bohaterowie tego dnia - dzieci uczęszczające do klasy I.



To zadania szkoły. Najlepszą inspirację dają teksty literackie. Pani Elżbieta Bielak ze swoimi trzecioklasistami przygotowała kostiumowe przedstawienie na podstawie tekstu "Cztery żywioły" Agnieszki Frączek. Stało się ono dużym wydarzeniem w bibliotece naszej szkoły. Pani bibliotekarka, Małgorzata Knafel wysoko oceniła aktorskie próby i wypróbowane środki przekazu. Pochwaliła dopracowane w szczegółach kostiumy Wody, Ziemi, Powietrza i Ognia na dodatek w kilku wersjach, gdyż występowali aktorzy-amatorzy w trzech obsadach. Początkujący artyści wysłuchali też słów budującej krytyki.









