czwartek 25 Cze 2026

Szukaj

Zmiany w ustawie o systemie oświaty – informacje dla rodziców

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, od roku szkolnego 2016/2017 obowiązkiem szkolnym będą objęte dzieci od 7 roku życia.

            Dziecko 6 –letnie będzie miało prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie  pod warunkiem, że:

  •  w poprzednim roku szkolnym było objęte wychowaniem przedszkolnym
  •  lub posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia  nauki w szkole podstawowej.

 Ponadto ustawa znosi obowiązek przygotowania przedszkolnego dla dzieci 5 – letnich, ale daje im prawo do korzystania z  wychowania przedszkolnego.

 Ponowne zapisy dziecka do klasy I lub klasy II

Dzieci urodzone w 2009r., które są już w szkole w roku szkolnym 2015/2016, mogą na wniosek rodziców kontynuować naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2016/2017.

Rodzic w takim wypadku musi złożyć wniosek do dyrektora szkoły do dn. 31 marca 2016r.

Dziecko nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej i promowaniu do klasy drugiej. Nie otrzyma świadectwa promocyjnego.

Jeżeli rodzic zdecyduje, że ich dziecko będzie kontynuować naukę w klasie pierwszej  w szkole, do której uczęszcza, wobec tego dziecka nie będzie przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.

Dzieci urodzone w I połowie 2008r., które w roku szkolnym 2015/2016 chodzą do klasy II szkoły podstawowej, na wniosek rodziców, złożony do 31 marca 2016r., będą mogły w roku szkolnym 2016/2017 kontynuować naukę w klasie II.

Dziecko nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej i promowaniu do klasy trzeciej. Nie otrzyma świadectwa promocyjnego.

Uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, którzy mają orzeczenie o potrzebie kształcenia, można odroczyć obowiązek szkolny, jednak nie dłużej niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat. W tym przypadku dziecko będzie kontynuowało przygotowanie przedszkolne.

 Wzory dokumentów do pobrania:

 Karta zgłoszenia dziecka do klasy I

Wniosek o kontynuację nauki w klasie I

Wniosek o kontynuację nauki w klasie II