środa 24 Cze 2026

Szukaj

„BAŚŃ HIGIENICZNA O KRÓLEWNIE ŚNIEŻCE I SIEDMIU KRASNOLUDKACH”

W dniu 15.11.2013r. dzieci z „Małego chórku” zaprezentowały dla uczniów klas 0-III baśń pt.”Baśń higieniczna o Królewnie Śnieżce i siedmiu Krasnoludkach”. Głównym celem prezentacji tej baśni było przybliżenie dzieciom, co jest niewskazane i szkodliwe dla zdrowia i jak należy postępować, aby żyć długo, zdrowo i radośnie.

Baśń składała się z dwóch części. W pierwszej części krasnoludki wygłaszali kwestie   o tym, że się nie myją, palą papierosy, objadają się, niezdrowo odżywiają się,  nadużywają leków, ale jest im z tym dobrze i  niczym się nie przejmują. Zjawienie się pod koniec pierwszej części  królewny Śnieżki, która zabiera  krasnoludki nad rzekę całkowicie zmienia ich postawy i zachowania.

W drugiej części krasnoludki zachwalają higieniczny tryb życia. Obżarstwo, palenie papierosów, niedbanie o higienę osobistą, objadanie się słodyczami  i lekomanię krytykują i całkowicie się od tego odcinają. Nawołują wszystkich do zdrowego stylu życia.

Zaprezentowana baśń  w zabawny sposób ukazała szkodliwość niewłaściwego odżywiania oraz prowadzenia niezdrowego i niehigienicznego trybu życia. Uświadomiła młodym widzom, że złe przyzwyczajenia i nawyki można zawsze zmienić, a nałogi zwalczyć i wyeliminować. 

Na zakończenie odbył się konkurs ze znajomości treści baśni.

 Elżbieta Jakubczak