środa 24 Cze 2026

Szukaj

JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ DIALOGU XIII DZIEŃ PAPIESKI

„Dni znikają tak jak biały dym,
Co przed laty uniósł się nad Rzym;
Chociaż rzeka czasu mknie do przodu,
Wciąż jest z nami, a my z Nim…”

 Już po raz trzynasty w Polsce obchodzono Dzień Papieski. Uczniowie naszej szkoły również należą  do grona Polaków, którym postać błogosławionego Jana Pawła II jest szczególnie droga, toteż postanowili uczcić to święto. 17 października 2013 roku w Zespole Szkół i Przedszkola w Tarnawatce odbył się uroczysty apel przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: Alicji Mazur, Moniki Borek, Marka Czerwonki i Elżbiety Jakubczak, zaś o dekorację zadbała pani Elżbieta Bielak. Podczas uroczystości dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum przekonały naszą społeczność, że Jan Paweł II nie bez przyczyny nazywany jest „papieżem dialogu”. Jak nikt inny posiadał nadzwyczajną umiejętność wsłuchania się w to, co ówi drugi człowiek. Dzięki niemu wiemy, że dialog to coś więcej niż prosta i krótka wymiana zdań. Dialog obejmuje bowiem trzy podstawowe płaszczyzny: wzajemne poznawanie się, obustronny szacunek i zaangażowanie wewnętrzne. Papież - Polak potrafił rozmawiać z tłumem wiernych i z pojedynczym człowiekiem, prowadził dialog między narodami i szukał porozumienia między różnymi religiami, zapewniając, że wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga.

Przygotowane okolicznościowe wiersze, piosenki i prezentacja multimedialna w artystycznym wykonaniu uczniów naszej szkoły sprawiły, że znów mogliśmy poczuć bliską obecność tego niezwykłego człowieka oraz pragnienie stania się elementem jego „żywego pomnika”.