Uczniowie klas IV-V oraz dwóch chłopców z klasy VIb w dniach 18-19 października 2022r. udali się na wycieczkę zrealizowaną w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę” przez biuro „Quand”, której celem było zwiedzenie Sandomierza, oraz wybranych obiektów Ćmielowa, Starachowic i Ujazdu. Wyjazd zorganizowały panie Monika Czerniak- Uchman i Ewa Gruszka, które wraz z wychowawczyniami, paniami Alicją Mazur i Agnieszką Loda- Kozłowską przez dwa dni czuwały nad naszym bezpieczeństwem i dobrym samopoczuciem.
Wczesnym rankiem, żegnani przez wzruszonych rodziców, wyjechaliśmy sprzed szkoły w Tarnawatce. Po ponad trzygodzinnej podróży, którą ciekawymi opowieściami umilał nam pan pilot wycieczki, dotarliśmy do uroczego Sandomierza. Żądni wrażeń ochoczo wyruszyliśmy na spacer uliczkami w kierunku Rynku, słuchając historii i legend związanych z Uchem Igielnym, studnią, pomnikiem Wincentego Kadłubka i Zamkiem Królewskim. Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i pod opieką przewodników zwiedziliśmy trasę podziemną, której korytarze mierzą 470 metrów długości i położone są na różnych poziomach. Po zakupieniu pamiątek udaliśmy się na obiad. Następnym punktem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Tam również podzielono nas na grupy. Byliśmy zadziwieni ilością form, kształtów i barw porcelanowych wyrobów, a także techniką produkcji naczyń i figurek. Następnie mieliśmy możliwość poszerzyć nasze umiejętności i sprawdzić się, uczestnicząc w warsztatach: każdy z nas samodzielnie wykonał różę z masy porcelanowej i mógł zabrać ją jako pamiątkę z wycieczki. To była ciekawa lekcja praktycznego działania. Kolejnym punktem była podróż do miejsca noclegowego w Domu Turystycznym Centrum Zdrowia Salus. Po zakwaterowaniu mieliśmy czas na integrację i miłe rozmowy przy pizzy, którą dostarczono nam na kolację.
Kolejnego dnia po pysznym śniadaniu wyruszyliśmy do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Tam zostaliśmy podzieleni na dwie grupy: jedni uczestniczyli w zajęciach z ceramiki, tworząc artystyczne figurki, a drudzy kleili modele ciężarówek, jakie dawniej wykonywano w tutejszej fabryce. Następnie zwiedziliśmy wystawę samochodów Star o bogatej historii.
Po obiedzie udaliśmy się do miejscowości Ujazd, gdzie zapoznaliśmy się z historią Zamku Krzyżtopór i zwiedziliśmy jego ruiny. Z tą imponującą budowlą związanych jest wiele fascynujących legend. Podsumowaniem wizyty w tym uroczym miejscu były warsztaty malarskie. Każdy z nas otrzymał gipsową makietę zamku i własnoręcznie ją pomalował. W ten sposób staliśmy się posiadaczami samodzielnie wykonanych pamiątek.
Pełni niezapomnianych wrażeń i nowo zdobytej wiedzy udaliśmy się w drogę powrotną do Tarnawatki, gdzie oczekiwali na nasz powrót stęsknieni rodzice.
Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym interesującym przedsięwzięciu. Pogoda nam dopisywała, podobnie jak humory. Przekonaliśmy się także o prawdziwości powiedzenia, że podróże kształcą.
Alicja Mazur
19 października 2022 r. zaraz po śniadaniu wszystkie grupy wraz ze swoimi paniami wyjechały autokarem na wycieczkę. Miejscem wyprawy była Leśniczówka "Skrzypny Ostrów" w Tarnawatce - Tartaku. Na miejscu czekał na dzieci leśnik - pan Karol Jańczuk, który opowiedział wszystkim o swojej pracy, o lesie i jego mieszkańcach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje zwierząt w nim mieszkających oraz zachować szczególną ostrożność w kontaktach z nimi. Następnie pan Karol zabrał dzieci na długi spacer leśną dróżką. Po drodze przedszkolaki obserwowały rosnące drzewa, wsłuchiwały się w odgłosy lasu, zbierały "skarby", które zostawiła Pani Jesień. Podczas spaceru dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała przyroda. Dowiedziały się, jak ogromne znaczenie ma las dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że jest on źródłem świeżego powietrza.
Ta wyprawa to dla przedszkolaków możliwość bezpośredniego kontaktu z lasem. Dostarczyła im wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość. Obserwowana przyroda i wspaniałe oznaki jesieni wzbudziły w dzieciach zachwyt. Dzieciaki z głowami pełnymi wiedzy o lesie i miłymi wrażeniami oraz z leśnymi pamiątkami wróciły do przedszkola.
Jolanta Wołoszyn
Organizatorzy konkursu: biblioteka I Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Lubelskim, nauczyciele: Maria Gęborys, Marzanna Mucha, Katarzyna Soluch i Dorota Wujec
Cele konkursu:
Regulamin:
I Liceum Ogólnokształcące im. Bartosza Głowackiego
ul. Wyspiańskiego 8
22-600 Tomaszów Lubelski

Już po raz kolejny uczniowie z klas młodszych i dzieci z przedszkola przystąpiły do Powiatowego Konkursu Plastycznego „Kolory Niepodległości", którego celem było wspieranie postaw patriotycznych i szacunku dla symboli narodowych, popularyzowanie wiedzy o tematyce patriotycznej w formie plastycznej. Na konkurs przygotowano 88 prac plastycznych. Komisje konkursowe w składzie: pani dyrektor Dorota Ciećko oraz panie Iwona Hucik,Anna Najda, Mirosława Majdan wyłoniły trzech laureatów ze szkoły podstawowej i trzech z przedszkola, których prace zakwalifikowały się do etapu powiatowego. Ze szkoły podstawowej prace uczniów : Kingi Moskwa z kl.II (op.p.Teresa Bartoszyk), Leny Sowiak i Jakuba Jakimczuk z kl.III (op.p.Elżbieta Jakubczak). Z przedszkola prace dzieci: Oliwii Matwiejszyn z grupy „Pszczółek”(op.p.Dorota Piróg), Darii Maryńczak, Aleksandra Mużacz z grupy „Mrówek”(op.p.Alicja Polowiec). Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy, a laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie konkursu.
Elżbieta Jakubczak

17 października drużyna chłopców Zespołu Szkół i Przedszkola w Tarnawatce zajęła II miejsce w Mistrzostwach Powiatu LZS w Halowej Pilce Nożnej. Zawody sportowe odbyły się w hali Szkoły Podstawowej w Bełżcu. W Mistrzostwach uczestniczyło sześć drużyn: SP Bełżec, SP nr 1 Tomaszów Lubelski, SP Tarnawatka, SP Majdan Górny, SP Lubycza Królewska oraz SP Łaszczów. W meczach grupowych nasz zespół pokonał SP nr 1 Tomaszów Lubelski 5:1(2 bramki zdobył Szymon Baran, 1 Bartosz Mirecki, 1 Karol Iskierka, 1 Krystian Skiba) oraz SP Majdan Górny 4:1(3 bramki strzelił Szymon Baran, 1 Bartosz Mirecki), w półfinale SP Bełżec 6:3 (2 bramki zdobył Karol Iskierka, 2 Bartosz Mirecki, 1 Szymon Baran, 1 Miłosz Czernek), w finale chłopcy przegrali 1:2 z SP w Lubyczy Królewskiej(bramkę strzelił Bartosz Mirecki). Naszą szkołę reprezentowali: Szymon Baran, Bartosz Mirecki, Karol Iskierka, Miłosz Czernek, Jakub Kuźniarz, Krystian Skiba, Andrii Tsebrovskyi oraz Dominik Kłos. Opiekun drużyny Mariusz Litwińczuk. GRATULUJEMY!
Mariusz Litwińczuk
Uczniowie klasy trzeciej przystąpili do organizowanego przez Muzeum Regionalne im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim konkursu plastycznego „Kartka Urodzinowa dla Muzeum w 60 rocznicę powstania Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim”. Jednym z celów konkursu było pogłębianie zainteresowań uczniów historią regionu tomaszowskiego na przykładzie Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim. Na konkurs zgłoszono 230 prac. Wybór komisji był więc niezmiernie trudny i cieszy nas fakt,że wśród laureatów znalazła się Wiktoria Majdanik.W dniu 17 października 2022r.Wiktoria uczestniczyła w uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursu.Gratulujemy Wiktorii , a uczniom biorącym udział w konkursie gorąco dziękujemy za wykonanie pięknych kartek.
Elżbieta Jakubczak