W „BOMBKOWYM KRÓLESTWIE”
24 listopada uczniowie klas I-VI Szkoły Podstawowej w Tarnawatce odwiedzili Fabrykę Bombek Choinkowych w Nowej Dębie.
Po niespełna trzech godzinach jazdy wjechaliśmy na teren fabryki. Tu mogliśmy zobaczyć, jak wygląda produkcja bombek choinkowych. Po fabryce oprowadzał nas pracownik, który w interesujący sposób opowiedział o pracy na poszczególnych wydziałach i pokazał, jak powstaje bombka. Produkcja bombek wcale nie jest taka prosta. Najpierw rozgrzewa się szkło do momentu, kiedy staje się plastyczną masą, a następnie wydmuchuje się z niego określony kształt. Wykonaną w ten sposób szklaną bańkę srebrzy się i dekoruje farbami. Pracownicy tworzą prawdziwe cudeńka. Z podziwem przyglądaliśmy się, jak precyzyjnie odtwarzają ten sam wzór na niezliczonej ilości choinkowych cacek. Od mnogości wzorów i kolorów można było dostać zawrotu głowy. Z trudem oderwaliśmy się od stołów, przy których malowano bombki.
Następnie zaproponowano nam warsztaty plastyczne, dzięki którym mogliśmy własnoręcznie, według własnego pomysłu ozdobić bombkę choinkową.
Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni, pełni wspaniałych wrażeń. Poza bombką wykonaną własnoręcznie, przywieźli także drugą ze swoim imieniem oraz inne zakupione w fabryce.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Bartoszyk Teresa, Czerwonka Celina, Dziupińska Irena, Bielak Elżbieta, Jakubczak Elżbieta, Kierepka Ewa i Wołoszyn Jolanta.
Czerwonka Celina




Atrakcjami w czasie zabawy 24 listopada 2016 r. były wróżby i otrzepiny, czyli zadania do wykonania przez uczniów klas IV które sprawdziły ich dojrzałość, obycie i umiejętności. Nazwę zaczerpnęliśmy po dyskusji na zebraniu samorządu szkolnego od czasownika otrzepać. Otrzepaliśmy z przyzwyczajeń małego dziecka, uczyliśmy dyscypliny. Ten rytuał ma na celu wzmacniać więzi i dać poczucie wspólnoty. Przewodnicząca samorządu szkolnego Eliza Janiszewska przemówiła do młodszych i prowadziła otrzepiny. Od pierwszego września czwartoklasiści tworzą z uczniami starszymi wielką szkolną rodzinę. Wiedzą, że w rodzinie każdy obok praw ma także obowiązki, które powinien solidnie wypełniać. Naszym wspólnym obowiązkiem jest przede wszystkim pilna nauka. Porządny uczeń nie tylko się uczy, ale i bawi. Czwartoklasiści pokazali wszystkim, co potrafią. Starali się udowodnić, iż w pełni zasługują na miano starszej społeczności szkolnej. Uczniowie klas I-III wróżyli sobie i urządzili dyskotekę.











