„Booktalking, czyli gawęda o książce” - to regionalny konkurs czytelniczy dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i średnich z powiatów: biłgorajskiego, tomaszowskiego i zamojskiego, którego organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu.
I etap konkursu odbył się 23 października 2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Tomaszowie Lubelskim. W nim gawędziło 12 uczniów z powiatu tomaszowskiego. Cele konkursu są następujące: popularyzacja i podnoszenie poziomu czytelnictwa, zachęcenie uczniów do sięgnięcia po książkę, rozwijanie świadomości literackiej uczniów, doskonalenie umiejętności autoprezentacji.Ze Szkoły Podstawowej w Tarnawatce wystąpili miłośnicy czytelnictwa: Szymon Łopuszyński z klasy VI b przygotowany przez Małgorzatę Knafel; Aleksandra Wysocka z klasy VI a i Aleksandra Krzeszowska z klasy VIII, uczennice Alicji Mazur. Z powodzeniem przeszli do II etapu, który odbędzie się 6 listopada w Zamościu.
Jury oceniało m.in.: pomysłowość, poprawność językową, umiejętność zainteresowania odbiorcy książką, zaangażowanie emocjonalne, przestrzeganie czasu wystąpienia. Na werdykt musieliśmy z niecierpliwością czekać do 25 października. Z radością ogłaszamy, że cała nasza wspaniała trójka zakwalifikowała się do II etapu konkursu.
Szymon z dużym zaangażowaniem zachęcał do przeczytania powieści Stefana Dardy z serii Czarny wygon pt. Słoneczna Dolina. Aleksandra Wysocka z powodzeniem polecała powieść Moony Witcher Dziewczynka z Szóstego Księżyca. Natomiast Aleksandra Krzeszowska pomysłowo gawędziła i reklamowała utwór Dziewczyna w niebieskim płaszczu, który napisała Monica Hesse.
6 listopada Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu gościła 37 miłośników książek w czasie II etapu konkursu. Nasi reprezentanci otrzymali dyplomy za udział i zgodnie przyznali, że spróbują za rok.
Gratulujemy i życzymy sukcesów!
Małgorzata Knafel