niedziela 24 Maj 2026

Szukaj

Konspekt zajęcia dla dzieci pięcioletnich i sześcioletnich

Temat dnia: Plony z sadu i ogrodu.

 

Temat zajęcia: Jakie to warzywo? – doskonalenie syntezy słuchowej. Nazywanie jadalnych części warzyw rosnących nad ziemią i pod ziemią. Wysłuchanie wiersza ,,Warzywa”

J. Tuwima i jego analiza.

 

Zagadnienia programowe

Dziecko:

-          grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne

-          uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach

-          układa krótkie zdania, dzieli wyrazy na sylaby

-          potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe)

-          słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich

-          przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać

      w zabawach i sytuacjach zadaniowych)

 

Cele ogólne:

         -     kształcenie umiejętności klasyfikowania, uogólniania

-          bogacenie czynnego i biernego słownika dziecka o pojęcia: liście, korzenie,

               nasiona, owoce, łodyga, kwiaty

-          poznawanie literatury dziecięcej

-          budowanie systemu wartości – ocenianie, co jest dobre a co złe poprzez ocenę postaci utworu

-          rozwijanie słuchu fonemowego

-          kształtowanie czynności intelektualnych: logiczne myślenie, koncentracja, pamięć wzrokowa, spostrzegawczość

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

-          rozróżnia owoce i warzywa, rozpoznaje je i poprawnie nazywa

-          nazywa części roślin

-          wyróżnia cechy wspólne owoców, warzyw; tworzy zbiory owoców i warzyw

-          uważnie słucha czytanych tekstów

-          wypowiada się na temat usłyszanego tekstu, ocenia zachowanie postaci

-          dokonuje syntezy sylabowej wyrazów

-          grzecznie i zgodnie bawi się i współpracuje w zespole

-          ocenia wartość logiczną wypowiedzeń

-          spostrzega zaistniałe zmiany w układzie przedmiotów

 

Metody: integracyjna, twórczego myślenia, dyskusyjna, oglądowa, działań praktycznych, zabawy

 

Formy: praca z całą grupą, praca w zespołach

 

Pomoce: eksponaty warzyw i owoców zgromadzone w kąciku przyrody, 2-3-elementowe puzzle warzyw z wyodrębnionymi częściami ich budowy, wiersz ,,Warzywa” J. Tuwima,

2 duże tace, 2 szarfy, woreczki (po 2 dla każdego dziecka)

Przebieg:

 

1. Zabawa integracyjna ,,Sałatka owocowa”.

Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel ,, zamienia” je w owoce: jabłka, gruszki, śliwki, orzechy, maliny. Następnie, stojąc w środku kręgu, wymienia nazwę jednego z owoców. Wówczas wywołane dzieci zamieniają się miejscami, a on szybko siada na jednym z miejsc. Dziecko, którego miejsce zostało zajęte, podaje hasło do następnej zmiany. Na hasło ,,sałatka owocowa” – wszyscy zamieniają się miejscami.

 

2. Grupowanie okazów zgromadzonych w kąciku przyrody. Różnicowanie pojęć: owoce, warzywa.

Dzieci tworzą zbiory: owoce i warzywa, rozkładając je na 2 tace i formułując cechy przynależności do danego zbioru, np.:

-          Jabłko jest owocem, bo jemy go często na surowo, jest soczyste i ma dużo witamin.

-          Gruszka to owoc, bo jest słodka i pyszna. Jest podobna do jabłka.

-          Marchewka to warzywo, bo mama często wrzuca ją do zupy.

-          Cebula to warzywo – nie chrupiemy jej tak jak jabłka.

-          Pietruszka pasuje do marchewki.

Nazwanie powstałych zbiorów: To są owoce. To są warzywa.

 

3. Ćwiczenie słuchu fonemowego.

Nauczyciel w szybkim tempie wymienia wiele wyrazów, a wśród nich nazwy owoców

i warzyw, np.: dom, drzewo, seler, kot, pajac, banan. Dzieci, po usłyszeniu nazwy owocu lub warzywa, klaszczą.

 

4. Zabawa ,,Bezszelestni”.

Każde z dzieci przyjmuje nazwę jakiegoś warzywa lub owocu. W środku kręgu stoi jedna osoba z przewiązanymi oczami - ,,kucharz”. Wywołuje 2 okazy, np. por i orzech. Wywołane dzieci starają się bez hałasu przejść na drugą stronę kręgu, a ,,kucharz” próbuje je usłyszeć i dotknąć. Osoba, której udało się przejść, staje na miejscu ,,kucharza”. Jeśli któreś z dzieci zostanie dotknięte, odchodzi na bok.

 

5. Doskonalenie syntezy słuchowej.

Co to za warzywo? Nauczyciel wymienia nazwy warzyw sylabami – zadaniem dzieci jest ich zsyntezowanie, podanie nazwy w całości, pokaz odpowiedniego eksponatu, a także określenie liczby sylab.

 

6. Zabawa ruchowa ,,Zbieramy owoce”.

Dzieci podzielone na 2 zespoły (chłopcy i dziewczynki) stoją w 2 rzędach. Przed każdym rzędem w odległości 3-4 m leży szarfa. Każde dziecko otrzymuje po 2 woreczki. Zadaniem jest umieszczenie jak największej liczby ,,jabłek” w ,, koszu”( dzieci rzucają woreczkami do koła raz prawą, raz lewą ręką). Wygrywa zespół, któremu uda się ,,zebrać” więcej ,,jabłek”.

 

7. Z czego zrobimy surówkę? - nazywanie jadalnych części warzyw.

Dzieci otrzymują 2-3-elementowe puzzle warzyw (np. marchew: liście + korzeń, kalafior: kwiat + liście + korzeń) .Układają warzywa i nazywają je. Każde z nich zastanawia się, które części tych warzyw wybrałyby do przyrządzenia surówki lub sałatki jarzynowej. Odpowiadając, demonstrują wybraną część rośliny i starają się określić, czy to liść, korzeń, nasiona itp. W razie trudności pomagają inne dzieci lub nauczyciel: - Czy powiemy na to liść, łodyga, kwiat?

Warzywa: sałata, słonecznik, cebula, papryka, marchewka, kalafior, fasola, ogórek, seler, burak, rzodkiewka.

 

8. Zabawa ruchowa ,,Nad ziemią, pod ziemią”.

Nauczyciel demonstruje kolejno okazy warzyw. Gdy części jadalne rosną nad ziemią (pomidor) – dzieci podskakują w górę, gdy pod ziemią (ziemniak) – wykonują przysiad; gdy spożywamy część podziemną i nadziemną ( pietruszka) – stoją nieruchomo.

 

9. Wysłuchanie wiersza ,,Warzywa” i jego analiza.

-          wyodrębnienie postaci występujących w utworze,

-          ocena zachowania postaci: (kłótliwe, dumne, samolubne – negatywne),

-          wniosek wypływający z treści: Nie należy się sprzeczać. Nie jest ważne, jak kto wygląda, ale – jaki jest.

 

10. Co się zmieniło? – rozwijanie koncentracji, spostrzegawczości i pamięci wzrokowej.

Na tacy ułożone są w szeregu owoce. Dzieci przyglądają się układowi. Taca zostaje przykryta serwetką. Jedno dziecko odwraca się plecami, a nauczyciel zmienia kolejność ułożenia owoców. Odwracające się dziecko ma określić, co się zmieniło.

 

11. Prawda czy fałsz? – zabawa utrwalająca wiadomości.

Nauczyciel zadaje pytania, na które dzieci odpowiadają: ,,prawda” lub ,,fałsz”, np.:

-          Czy to prawda, że cebula jest owocem?

-          Czy to prawda, że śliwka to warzywo?

-          Czy to prawda, że banan to owoc?

-          Czy to prawda, że w marchewce jemy liście?

-          Czy to prawda, że jadalną częścią słonecznika są nasiona?

 

Opracowanie: Barbara Tyrka – nauczyciel edukacji wczesnoszkolej

 

BIP

Imieniny

Dzisiaj jest
Niedziela
24 maja 2026
Imieniny obchodzą
Cieszysława, Estera, Jan, Joanna, Maria, Mokij, Wincenty, Zuzanna, Zula
Do końca roku zostało
222 dni

Galeria

Warto odwiedzić

Statystyki

037695197
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
27787
43516
262201
37151089
849623
880928
37695197

Twój IP: 185.191.171.13
Server Time: 2026-05-24 16:05:37

Gościmy

Odwiedza nas 568 gości oraz 0 użytkowników.

Deklaracja dostępności